Golenie miejsc intymnych – czy powinno się to robić, czy nie?
MONIKA KARBARCZYK
Wiele kobiet goli miejsca intymne, bo uważa, że tak jest bardziej higienicznie, ale lekarze ginekolodzy mają inne zdanie w tej sprawie. Badania naukowe potwierdzają, że całkowite usuwanie włosów łonowych zwiększa ryzyko infekcji intymnych.
Owłosienie na ludzkim ciele pełni wiele ważnych funkcji i jego umiejscowienie nie jest przypadkowe. Gdyby włosy łonowe nie były nam potrzebne, natura – w drodze ewolucji – z pewnością by je wyeliminowała. Ale tak nie jest. Włosy łonowe stanowią naturalną barierę dla wirusów, bakterii i grzybów, a także utrzymują w czystości miejsca intymne. Chronią również, jak miękkie poduszki, wrażliwą skórę warg sromowych i pochwy.
Podrażnione w czasie golenia miejsca, połączone z ciepłym, wilgotnym środowiskiem genitaliów, stanowią bramę do naszego organizmu dla różnych patogenów. To idealne miejsce do ich rozwoju.
Włosy łonowe – co o nich myślą ginekolodzy?
– Jestem przeciwny całkowitemu goleniu się kobiet w miejscach intymnych, bo owłosienie chroni je przed patogenami. Całkowite golenie to błędne pojmowanie higieny. Swoim pacjentkom zalecam „złoty środek”. Sugeruję możliwość golenia pachwin, łona, ale nie warg sromowych. Jest to kwestia wzrostu ryzyka zakażenia – uważa dr Witold Ledowicz, specjalista ginekologii i położnictwa.
Podobnego zdania jest również dr Vanessa Mackay, ginekolog z Wielkiej Brytanii. Jej zdaniem włosy łonowe pomagają kontrolować wilgotność obszaru, co zmniejsza ryzyko infekcji grzybicy.
Warto przeczytać: Dlaczego lepiej spać bez majtek? Ginekolog tłumaczy
Golić czy nie golić? Jak to wygląda w statystykach
Najnowsze badanie, opublikowane w czasopiśmie „JAMA Dermatology”, sugeruje, że mimo takiego stanowiska lekarzy coraz więcej kobiet decyduje się na usunięcie włosów łonowych. W USA aż 62% badanych zdecydowało się całkowicie usunąć owłosienie z miejsc intymnych, a pozostałe regularnie przycinają rosnące tam włosy. Przy czym najwyższy odsetek w obu grupach stanowiły kobiety w wieku 18-34 lata. Co ciekawe, ta tendencja dotyczy też mężczyzn. Około 20% z nich również goli miejsca intymne. Większość robi to ze względu na swoje partnerki, które deklarują, że wolą mężczyzn „czystych i schludnych”.
Mężczyźni, pytani o preferencję dotyczące miejsc intymnych kobiet (ankieta przeprowadzona dla portalu internetowego AskMen.com), przyznali, że wolą, aby kobieta usunęła włosy intymne całkowicie (aż 41%) lub przycięła (38%). Tylko 15% badanym było wszystko jedno i pozostawiło tę decyzję kobietom.
Dlaczego warto zostawić włosy łonowe? 4 powody
Chronią miejsce intymne przed patogenami, takimi jak: bakterie, wirusy, grzyby (mogą one wywoływać infekcje intymne), a także przed kurzem. Usunięcie włosów może podrażniać skórę i prowadzić do stanów zapalnych, przez co zwiększa się szansę na wniknięcie patogenów do organizmu. Są badania, z których wynika, że kobiety bez owłosienia łonowego częściej mają opryszczkę narządów intymnych. Łatwiej też o zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego.
Zapobiegają podrażnieniom i otarciom w okolicach intymnych podczas stosunków.
Zapewniają optymalną temperaturę miejsc intymnych (pełnią podobną funkcję jak włosy pod pachami).
Pomagają utrzymać naturalny zapach, który działa pobudzająco podczas intymnych zbliżeń. Działa on jak afrodyzjak.
Jak należy prawidłowo pielęgnować miejsca intymne?
Aby zachować zdrowie miejsce intymnych i uniknąć infekcji, należy podmywać się dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Powinno to być krótkie mycie (nie szorowanie), najlepiej samą wodą lub delikatnym mydłem czy płynem intymnym. Lekarze odradzają długie moczenie się w wannie kobietom, które mają problem z nawracającymi infekcjami.
Bardzo istotne jest też noszenie odpowiedniej bielizny. Majtki powinny być uszyte z naturalnych materiałów (najlepiej bawełny), przewiewne. Należy je zmieniać codziennie. Odradza się noszenie stringów czy zbyt obcisłych majtek, które mogą wrzynać się pomiędzy pośladki i podczas chodzenia przenosić bakterie z odbytnicy i przewodu pokarmowego w okolice pochwy.
Ograniczyć używanie wkładek higienicznych, podpasek czy tamponów do niezbędnego minimum. W dniach, w których używanie ich jest konieczne, np. podczas miesiączki, zaleca zmianę podpaski podczas każdej wizyty w toalecie. Warto wiedzieć, że tampony mogą wywołać toxic shock syndrome. W USA opisywane są przypadki zakażeń gronkowcowych, z których wywiązywała się sepsa. Zakażenia te zaczynały się od „zwykłego” zapalenia pochwy.
Aby zachować zdrowie miejsc intymnych, należy również pamiętać o higienie osobistej… partnerów seksualnych. Restrykcyjne przestrzeganie powyższych zasad na nic się nie zda, jeśli nasz partner będzie na bakier z higieną miejsc intymnych.
Oczywiście decyzja o usunięciu lub zostawieniu włosów łonowych należy tylko do nas, ale warto przed podjęciem decyzji poznać argumenty przeciwników tego rozwiązania. Jeśli jednak względy estetyczne zaważą na twojej decyzji, warto zachować przy tym należytą ostrożność. Jeśli korzystasz z salonów kosmetycznych, sprawdź, jak radzą sobie z higieną (czy dezynfekują właściwie narzędzia). Jeśli wolisz depilację zrobić sama w domu, rób to delikatnie i z wyczuciem. Jeśli skóra po depilacji będzie podrażniona – odpowiednio ją zabezpiecz, zdezynfekuj i nawilż.
Źródło: https://zdrowie.radiozet.pl/Uroda/Skora ... ic-czy-nie
Naturalne owłosienie
- Artur Bylina
- Posty: 16
- Rejestracja: 20 mar 2017, 21:30
- Lokalizacja: Kielce / Biała Podlaska
- Discord: Artur Bylina#9267
- Kontakt: